





| Product image | |
|---|---|
| Model | Colorful GeForce® RTX 3050 6GB-V |
| Chip Series | GeForce® RTX 3050 |
| Product Series | Colorful Series |
| GPU Code Name | GA 107 |
| CUDA Cores | 2304 |
| Core Clock | Base:1042Mhz; Boost:1470Mhz |
| Memory Clock | 14Gbps |
| Memory Size | 6GB |
| Memory Bus Width | 96bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bandwidth | 168GB/s |
| Power Connector | |
| Power Supply | 3+1 |
| TDP | 70w |
| Display Ports | DP+HDMI+DVI |
| Fans Type | FAN |
| Auto Stop Technology | Y |
| Power Suggest | 450W |
| DirectX | DirectX 12 Ultimate/OpenGL4.6 |
| NV technology Support | NVIDIA® DLSS, NVIDIA® G-SYNC, 2nd Gen Ray Tracing Cores |
| Slot Number | 2 slot |
| Product Size | 239.1*114.4*39mm |
| Product Weight | 0.58KG(N.W) |
| Accessories | Warranty Card,Manual |
Similar options based on brand, category, stock, and price range.

Colorful RTX 3050 NB DUO V LHR 8GB Gaming Graphics Card
Colorful

ASUS Phoenix GeForce® GTX 1630 4GB GDDR6 Graphic Card PH-GTX1630-4G
Asus

ASUS TUF Gaming GeForce® GTX 1630 O4GB GDDR6 PCI Express 3.0 Video Card TUF-GTX1630-O4G-GAMING
Asus

ASUS TUF Gaming GeForce® GTX 1630 4GB GRAPHICS CARD
Asus

Galax GTX 1630 EX (1-Click OC) 4GB Gaming Graphics Card
GALAX

Asus ROG Strix RTX 3060 V2 LHR 12GB Gaming Graphics Card
Asus

GALAX GeForce® RTX 3050 EX 8GB GDDR6 Graphic Card
GALAX

Galax RTX 3060 (1-Click OC) 12GB Graphics Card
GALAX